Stronę najlepiej oglšdać w rozdzielczoœci 1024x768 pikseli

Dzis jest: Środa, 27 Maja 2020 roku,
Imieniny obchodzą: 

Twój adres IP: 34.204.176.125
Twój host: ec2-34-204-176-125.compute-1.amazonaws.com

Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Napisz do mnie


MENU

Newsy:

Czekam na wasze linki, wystarczy do mnie napisać na maila albo zagadać na gadu-gadu.

Strony o Kwidzynie

Historyczna stolica Pomezanii,...

obecnie rozbudowujący się ośrodek przemysłowy i usługowy, na skraju Pojezierza Iławskiego i Doliny Kwidzyńskiej, którą płynie Wisła (w odległości 5 km na zachód od centrum miasta), na południowy zachód od Elbląga. Wysoczyzna pojezierza wznosi się stromą skarpą do 50 m ponad poziom doliny. Osobliwością geograficzną jest rzeka Liwa, która płynie z pojezierza, opływa miasto łukiem, u podnóża skarpy płynie równolegle do Wisły, ale uchodzi dopiero do Nogatu około 30 km dalej na północ. W 1233 r. Krzyżacy lokowali na wyspie wiślanej swą pierwszą bazę wypadową na obszarze Pomezanii. Wyspę nazwali Insula Sancte Mariae. Lokowane na prawie chełmińskim miasto najprawdopodobniej w 1234 r. zostało przeniesione na skraj wysoczyzny Pojezierza Iławskiego. Od połowy XIII w. miasto należało do biskupów pomezańskich, a od 1285 r. było siedzibą kapituły biskupstwa, dla potrzeb której wzniesiono w pierwszej połowie XIV w. potężny zamek

Nazwa miasta

Polska nazwa miasta pochodzi od pruskiej nazwy wyspy wiślanej Kwedin.
W 1440 r. przedstawiciele pruskiej szlachty i miast ogłosili w Kwidzynie akt erekcyjny Związku Pruskiego konfederację skierowaną przeciwko Krzyżakom. Na mocy postanowień traktatu toruńskiego w 1466 r. Kwidzyn znalazł się w lennych wobec Polski - Prusach Krzyżackich (od 1525 r. Prusach Książęcych). Miasto rozwijało się jako ośrodek handlu na szlaku wiślanym. Od 1701 r. Kwidzyn był w Królestwie Pruskim. W 1765 r. król Fryderyk Wielki założył w Kwidzynie komorę celną, na której pobierał bezprawnie cło na polskie towary spławiane Wisłą do Gdańska. Po utworzeniu w 1772 r. Prus Zachodnich Kwidzyn został w nich siedzibą regencji. Położony przy szlaku pocztowym z Berlina do Królewca, rozwijał się głównie jako ośrodek administracyjno - usługowy, a od 2 połowy XIX wieku także jako ośrodek przemysłowy. Mimo silnej akcji germanizacyjnej w mieście i okolicy do I wojny światowej przetrwała liczna ludność polska. W 1919 r. w Kwidzynie miał swą siedzibę polski Plebiscytowy Komitet Warmiński.
Od 1920 r. Kwidzyn był w Prusach Wschodnich. Działały tu polskie organizacje kulturalno-oświatowe, w latach 1937-39 istniało Polskie Gimnazjum. W 1939 r. Kwidzyn liczył 20.500 mieszkańców. W dniu 30 I 1945 r. został zajęty przez wojska radzieckie, które urządziły tu szpital dla 20.000 rannych żołnierzy i spaliły całe stare miasto. W Polsce odbudowany i rozbudowany, do 1975 r. Kwidzyn był miastem powiatowym w województwie gdańskim. W 1986 r. powiększono obszar miasta o kilka sąsiednich miejscowoœci, o łącznej powierzchni 7,4 km. Zabudowa Kwidzyna rozciąga się na dużej przestrzeni. Niewielkie stare miasto znajduje się w zachodniej części obecnego śródmieścia, nad skarpą i charakteryzuje się gęstą siecią wąskich uliczek. Dawna zabudowa, wraz z ratuszem, została zniszczona w 1945 r. Zachował się fragment muru obronnego z XIV wieku. Najstarszy zamek krzyżacki, przekazany później biskupom, powstał w 1233 r. na wzgórzu na południe od starego miasta, ale nic z niego nie pozostało.


Wyszukaj w internecie

Przydatne Linki

Newsy:

 
Czy podoba Ci się ta strona ?
Tak Nie

Zobacz wyniki
Darmowe aliasy xt.pl

Aktualna pogoda

 


Wszelkie prawa zastrzeżone © - 2004
Ostatnia aktualizacja: 2006-10-02